Hoppa till sidans innehåll
Foto: Per Danielsson/ Projekt.P

Information inför internationellt tävlande 19/20

02 OKT 2019 12:39
För att tävla internationellt under Sveriges flagga krävs det att man har koll på följande uttagningskriterier.
  • Uppdaterad: 02 OKT 2019 12:39

Sveriges startkvot i världscupen 2019-2020 (i skrivande stund)
Damer: 5 startande 
Herrar: 5 startande 

 Sveriges startkvot i IBU-cupen 2019-2020 
Damer: 6 åkare 
Herrar: 5 åkare 

 

 

Uttagningskriterier generellt 

Ansvarig för uttagning till världscup/IBU-cup är landslagschef, i samråd med övriga landslagstränare i skidskytteförbundet. 

Prioriteringspunkter vid uttagningar till WC utan inbördes rangordning: 

  • Kapacitet hos den aktive. Kapaciteten bedöms utifrån tidigare tränings- och tävlingsprestationer. 

  • Yngre utövare och oerfarna utövare kan komma att prioriteras före äldre och mer erfarna. 

  • Utvecklingspotential (ur ett kortsiktigt och ett långsiktigt perspektiv) 

 

IBU CUP 

Kvalificering till IBU Cup 1-3 – Vinnare av kvalet! 

Den herr- och damåkare med mest insamlade poäng i de 5 observationstävlingarna under SM i Rullskidskytte och Säsongspremiären i Idre fjäll kommer att direktkvalificeras till IBU Cup 1-3. 

Poäng delas ut efter samma system som i SWE Cup. Alla deltävlingar räknas. 

Efter den sista deltävlingen stryks de åkare som är kvalificerade till WC 1 i den totala sammanställningen, och de som då har flest insamlade poäng är vinnare av kvalet till IBU Cup 1.   

De 5 deltävlingarna är: 

23/8Rullskidtävling Skate Sollefteå 

24/8SM Rullskidskytte Sprint 

25/8SM Rullskidskytte Distans 

23/11Säsongspremiär Sprint 

24/11Säsongspremiär Kortdistans 

 

Prioriteringspunkter vid övriga uttagningar till IBU-cup utan inbördes rangordning: 

  • Att ge åkare som har potential att kvalificera sig till WC möjligheten till det.  

  • Att ge yngre och oerfarna åkare internationell tävlingserfarenhet 

  • Kapacitet hos den aktive. 

  • Utvecklingspotential (ur både ett kortsiktigt och ett långsiktigt perspektiv) 

 

Hur stor del av startplatserna som används i IBU Cup kan komma att variera mellan tävlingshelgerna med hänsyn till budget och den bedömda nivån på potentiella deltagare.  

 

Beroende på prestationer och andra oförutsedda händelser som t.ex. skador och sjukdomar kan aktiva komma att flyttas mellan WC och IBU Cup i båda riktningar med kort varsel. Bedömningen görs då utifrån de prioriteringspunkter vid uttagningar som nämnts ovan. 

 

 

WC 1-330 november  2december 2019  

WC 1: Östersund            30.11 - 8.12 2019       Sverige                 Singel mix, mix 

                                                                                                       sprint, distans, stafett 

WC 2: Hochfilzen             13.12 - 15.12 2019   Österrike             Sprint, jaktstart, stafett 

WC 3: Le Grand Bornand  19.12 - 22.12 2019  Frankrike           Sprint, jaktstart, masstart 

 

Uttagning baseras på: 

Till WC 1 i Östersund kommer 5 herrar och 4 damer att förhandsnomineras. Efter säsongspremiären i Idre fjäll kompletteras truppen med ytterligare en dam. För WC 2 och 3 prioriteras a-landslagsåkare, men det finns även möjlighet för andra att slå sig in i WC grundat på prestationer i framför allt IBU Cup 1, men också enligt de prioriteringspunkter som nämns i uttagningskriterierna. 

 
Offentliggörs senast: 
- Den 26/11 för WC 1, den 10/12 för WC 2 och 17/12 för WC 3. 

 

 

WC 4-6, 9 januari – 26 januari 2020 

 

WC 4: Oberhof 09.01 - 12.01 2020TysklandSprint, stafett, masstart 
WC 5: Ruhpolding15.01 - 19.01 2020TysklandSprint, stafett, jaktstart 
WC 6: Pokljuka23.01 - 26.01 2020SlovenienDistanssingle mixedmixedmass 

Uttagning baseras på:  

  • Prestationer WC 1-3 

  • Prestationer IBU Cup 1-3 

  • Prestationer i Nationella tävlingar 

  • Alla bedömningar görs också utifrån punkterna under rubriken ”Uttagningskriterier”.  

 

Offentliggörs senast: 
2/1 2020 

 

 

VM, 12-23 Februari 2020 Antholz/Anterselva (ITA) 

Tävlingsprogram: 

13.02  Mixed Stafett 

14.02  Sprint Damer 

15.02  Sprint Herrar 

16.02  Jaktstart Damer/Herrar 

18.02  Distans damer 

19.02  Distans Herrar 

20.02  Single Mixed Stafett 

22.02  Stafett Damer/Herrar 

23.02  Masstart Damer/Herrar 

 

Uttagningskvot: 6 damer & 5 herrar (4 startplatser vardera, förutom Distans damer, där Sverige har 5 startplatser) 

Uttagning baseras på: 

  • WC-prestationer 

  • Eventuellt övriga prestationer vid IBU Cup, SM samt SWE Cup. 

  • Bedömningar görs också utifrån total trupp och potentiella stafettlag.  

 

Offentliggörs senast: 
31/1 2020 

 

 

WC 7-95 mars – 22 mars 2020 
WC 7: Nove Mesto                    05.03 - 08.03 2020        Tjeckien           Sprint, stafett, mass 
WC 8:  Kontiolahti                    12.03 - 15.03 2020          Finland           Sprintjaktsingle, mix 
WC 9 Oslo                              20.03 - 22.03 2020          Norge              Sprint, jakt, mass 

Uttagning baseras på: 

  • Vinterns prestationer vid VM, VC, IBU Cup, JVM och nationella tävlingar 

  • Alla bedömningar görs också utifrån punkterna under rubriken ”Uttagningskriterier”.  

 

Offentliggörs senast: 
1/3 2020 

 

 

IBU Cup 1,  28 November – 1 December 2019 

IBU Cup 1:Sjusjøen             28.11 - 01.12.2019         Norge              Sprint, sprint, jakt 

 

Uttagning baseras på: 

  • Totalvinnaren av kvalificeringstävlingarna (SM i Rullskidskytte & Sverigepremiären) 

  • A-landslagsåkare som inte åker WC 1-3 är prioriterade till IBU-cup 1.  

  • Prestationer vid SM Rullskidskytte (inklusive längdtävling) i Sollefteå, Sverigepremiären, samt förra årets resultat. 

  • Alla bedömningar görs också utifrån punkterna under rubriken ”Uttagningskriterier”.  

 

Offentliggörs senast: 
26/11 2019 

 

 

IBU Cup 2-312 december  21 december 2019 

IBU Cup 2: Ridnaun              12.12-15.12.2019             Italien               Supersprint,                                                                                                                    sprint, mass 
IBU Cup 3: Obertilliach         18.12-21.12.2019         Österrike         Distans, sprint,                                                                                                                         mixed 

 

Uttagning baseras på: 

  • A-landslagsåkare som inte åker WC 1-3 är prioriterade till IBU-cup 2-3  

  • Prestationer i WC 1, IBU-cup 1 och Sverigepremiären. 

  • Alla bedömningar görs också utifrån punkterna under rubriken ”Uttagningskriterier”.  

 

Offentliggörs senast: 
10/12 2019 

 

 

IBU Cup 4-510 januari  19 januari 2020 

IBU Cup 4: Osrblie                10.01-12.01 2020           Slovakien     Distanssprint 
IBU Cup 5:Duszniki Zdroj    16.01-19.01 2020            Polen           Mixed,                                                                                                                            sprint, jakt 

 

Uttagning baseras på:  

  • Prestationer WC 1-3 

  • Prestationer IBU Cup 1-3 

  • Prestationer i Nationella tävlingar 

  • Alla bedömningar görs också utifrån punkterna under rubriken ”Uttagningskriterier”.  

 

Offentliggörs senast: 
2/1 2020 

 

 

 

IBU Cup 6-7, 8 februari – 16 februari 2020 

IBU Cup 6:Arber               08.02-09.02 2020             Tyskland             Sprint, mass 

IBU Cup 7:Martell             13.02-16.02 2020              Italien                 Supersprint,                                                                                                                     sprint, jakt 

 

Uttagning baseras på:  

  • Prestationer WC 1-6 

  • Prestationer IBU Cup 1-5 

  • Prestationer i Nationella tävlingar 

  • Alla bedömningar görs också utifrån punkterna under rubriken ”Uttagningskriterier”.  

 

Offentliggörs senast: 
4/2 2020 

 

 


EM  26 februari – 1 mars 2020 och IBU Cup 8, 5-8 Mars 2020 

EMOtepää               26.02-01.03 2020              Estland        Distans, single mix,                                                                                                      mix, sprint, jaktstart 

IBU Cup 8: Minsk 05.03-08.03 2020               Vitryssland   Distanssprint, jakt 

 

Uttagning baseras på: 

  • VM 

  • Prestationer WC 1-6 

  • Prestationer IBU Cup 1-7 

  • Prestationer i Nationella tävlingar 

  • Alla bedömningar görs också utifrån punkterna under rubriken ”Uttagningskriterier”.  

 
Offentliggörs senast:
 
21/2 2020 

OBS: Deltagande på IBU Cup 8 värderas löpande utefter ekonomi och poängställning. 

 

 

Youth Olympic Games  9-16 Januari 2020 

YOG         Lausanne        09.01-16.01 2020          Schweiz 

 

Truppen kommer att bestå av maximalt 4 herrar och 4 damer födda 2002-2003 

 

Tävlingsdicipliner: 

Sprint 
Distans 
Mixedstafett 

 

Uttagning baseras på: 

  • Prestationer vid Säsongspremiären i November 

  • Eventuellt kan prestationer vid SWE Cup 1-2 användas för att avgöra sista platserna 

  • Prestationer vid SM och SWE Cup från föregående säsong 18/19 

  • Prestationer vid övriga tävlingar från säsongen 18/19 och 19/20 

  • Bedömd framtida potential 

  • Alla bedömningar görs också utifrån punkterna under rubriken ”Uttagningskriterier” 

 
Offentliggörs senast: 
- Den 16/12 2019 

 

 


Junior VM, 24 januari - 2 februari 2020 

Junior-VM              Lenzerheide     24.01-02.02 2020               Schweiz 

 

Deltagarantalet för Junior VM bestäms efter bedömd nivå på de aktuella aktiva. Aktiva som tas ut till JVM skall ha en bedömd nivå som innebär att man med en normal prestation klarar kvalet till Jaktstarten i sin åldersklass. 

Dock så kommer vi att minst skicka en trupp för att kunna ställa upp med stafettlag i de äldre Juniorklasserna. 

 
Uttagning baseras på: 

  • Prestationer internationella tävlingar 

  • Prestationer vid SWE Cup 1-4 samt JSM 

  • Framtida bedömd potential 

  • Alla bedömningar görs också utifrån punkterna under rubriken ”Uttagningskriterier”.  

 

Offentliggörs: 
En första uttagning kan komma att göras redan efter SWE Cup 1-2 den 15/12  

Slutgiltig uttagning sker efter SWE Cup 5-6 och offentliggörs senast 10/1 

 

 

Junior Cup 3, 4 Mars - 8 Mars 2020 

Jun Cup 3:  Arber       04.03-08.03 2020   Tyskland                   Super Sprint, Sprint 

 

OBS: Deltagande på Junior Cup 3 värderas löpande utefter ekonomi, bedömt behov och prestationsnivå på tänkt trupp. 

 

Uttagning baseras på: 

  • Prestationer vid internationella tävlingar 

  • Prestationer vid SM samt SWE Cup 

  • Prestationer vid övriga tävlingar 

  • Bedömd framtida potential 

  • Alla bedömningar görs också utifrån punkterna under rubriken ”Uttagningskriterier”.  

 
Offentliggörs senast: 
- Den 12/2 2020 

 

 

 
Junior EM , 9 Mars - 15 Mars 2020 

Junior EM:       Hochfilzen        09.03-15.03 2019               Österrike 

 

OBS: Deltagande på JEM värderas löpande utefter ekonomi, bedömt behov och prestationsnivå på tänkt trupp. 

 

Uttagning baseras på: 

  • Prestationer vid internationella tävlingar 

  • Prestationer vid SM samt SWE Cup 

  • Prestationer vid övriga tävlingar 

  • Bedömd framtida potential 

  • Alla bedömningar görs också utifrån punkterna under rubriken ”Uttagningskriterier”.  

 

Offentliggörs senast: 
- Den 12/2 

 

Ungdomslandskamp

Uppdaterad information om ort, datum, tävlingsklasser, antal deltagare samt uttagningskriterier kommer så snart informationen är tillgänglig. 

 

 
Kontaktpersoner 

Landslagschef 
Anders Byström 
This is a mailto link 

Huvudtränare A-lag 
Johannes Lukas 
This is a mailto link 

Skyttetränare A-lag 
Johan Hagström 
This is a mailto link 

Tränare A-lag 
Mattias Nilsson 
This is a mailto link 

Tränare Utvecklingslandslag 
Jonas Johansson, frågor rörande JVM, Ungdoms OS, IBU Junior Cup och Ungdomslandskamp. 
This is a mailto link 

Skribent: Anders Byström
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Skidskytteförbundet
ÖSK-vägen 7
831 43 Östersund

Besöksadress:
ÖSK-vägen 7, Skidstadion
831 43 Östersund

Kontakt:
Tel: +460104764241
E-post: This is a mailto link

Se all info