Gå till innehåll

Svenskt

skidskytte

SVENSKT SKIDSKYTTE
SVENSKT SKIDSKYTTE

Elsa nära pallen i JVM-sprinten

Elsa Tänglander från Tullus imponerade i spåret och var bara sex sekunder från en bronsmedalj på fjärde plats i lördagens spännande sprint för de yngre juniorerna vid JVM i Östersund. I herrarnas lopp lyckades Moraåkaren Oskar Bergman skjuta fullt och blev nia i mål.

Sprint damer yngre juniorer

Elsa Tänglander var bara två sekunder från täten som trea inför det liggande skyttet, men åkte på en bom och lämnade vallen som 12:a - 18 sekunder bakom ukrainskan Valeriia Sheihas som sköt fullt. På det andra varvet avancerade svenskan till sjätte plats med tredje åktid på nytt och hade bara åtta sekunder upp till ledande Martine Skog på väg in till stående. Där lyckades norskan nolla för andra gången, medan Elsa missade ännu ett skott. Det gjorde att hon var femma, men tog sig förbi en åkare med tredje tid på slutvarvet till fjärde plats i mål - 32 sekunder bakom Martine Skog som vann med 17 sekunders marginal till tvåan Louise Roguet från Frankrike. Men Elsa hade bara sex sekunder upp till distansvinnaren Ilona Plechacova som tog hand om bronset. Åkmässigt var svenskan 2,5 sekunder långsammare än tjeckiskan med fjärde tid sammanlagt. Skyttet var dessutom betydligt bättre än tidigare, vilket lovar gott inför måndagens masstart.

Efter 20:e tid på det inledande varvet missade Emma Larsson ett skott i liggande och gick ut på den andra rundan som 27:a, 35 sekunder från täten. Hon var fyra placeringar bättre inför det stående skyttet och klättrade sedan vidare till 19:e plats, trots ytterligare en bom i det stående skyttet. Emma passerade dessutom en åkare på slutvarvet och hamnade på 18:e plats i mål, 1,26 från segern. 16-åringen från Mora stod för ett nytt fint lopp och tappade bara 59 sekunder mot snabbaste åkare och hade dessutom sjunde skjuttid efter två serier på 56 sekunder.

Hanna Lidström hade en halvminut upp till täten inför det liggande skyttet där det blev hela fyra bom. Hon avancerade ändå 12 placeringar till 81:a plats på vägen till stående och lyckades dessutom nolla. Tack vare det klättrade Hanna vidare till 64:e plats i mål, 3,46 bakom segrande Martine Skog. Hon var totalt 1,58 långsammare än Ilona Plechacova åkmässigt.

Precis som Hanna missade Nilla Grönborg fyra skott i liggande, men tog revansch med fem fullträffar i det stående skyttet. Hon gick ut på slutvarvet som 78:a, men tog sig förbi fyra åkare till 74:e plats i mål - 4,17 från segern. Nilla var drygt två sekunder snabbare än Hanna i spåret, 1,56 långsammare än bästa åkare.

Anine Karlsson blev sent inkallad att köra när Lydia Hägg Eveby var sjuk. Hon missade tre skott både i liggande och stående och fick nöja sig med 85:e plats i mål, 5,06 bakom Martine Skog. Åkmässigt tappade hon sammanlagt 2,18 mot Ilona Plechacova.

Till måndagens masstart är tre svenska damer kvalificerade. Det handlar om Elsa Tänglander, Emma Larsson och Hanna Lidström.

Sprint herrar yngre juniorer

Oskar Bergman var en knapp halvminut från täten inför det liggande skyttet, men lyckades nolla och lämnade vallen som åtta - 17 sekunder bakom ledande fransmannen Leo Carlier. På mellanrundan fick svensken visserligen släppa 10 åkare förbi sig, men satte därefter alla skotten för andra gången på 26 sekunder i stående. Tack vare det felfria skyttet klättrade Oskar till sjätte plats, men blev nia i mål - 56 sekunder bakom Lukas Tannheimer från Tyskland som vann före Leo Carlier och norrmannen Tov Röysland. Åkmässigt var 18-åringen från Mora totalt 1,26 långsammare än polacken Gregorsz Galica - men imponerande stort på skjutvallen.

Efter en bom i liggande låg Tore Sandegård på 42:a plats, 50 sekunder från täten. Han var en placering sämre på väg in till det stående skyttet, men slog till med fem fullträffar på 22 sekunder och klättrade ända till 16:e plats. På slutvarvet fick Tore släppa fem åkare förbi sig och blev till sist på 21:a i mål, 1,23 från segern. I spåret tappade han sammanlagt 1,31 mot snabbaste åkare, men gjorde ett storstilat jobb på vallen och hade dessutom 10:e skjuttid efter två serier på 54 sekunder.

Elmer Nordlander var bara 11 sekunder från täten som 10:a inför det liggande skyttet, men sköt en straffrunda och lämnade vallen som 17:e man. Han fick släppa ytterligare fyra åkare förbi sig på vägen till stående där han missade två skott till. Det gjorde att Elmer gick ut på slutvarvet som 27:a, men hamnade på 34:e plats i mål - 1,56 bakom segrande Lukas Tannheimer. Den unge svensken var totalt 1,16 långsammare än Gregorsz Galica åkmässigt.

Oskar Jansson missade också ett skott i det liggande skyttet, men var 11 sekunder snabbare än Tore ut från vallen som 32:a. På mellanvarvet blev han passerad av fyra åkare och åkte därefter på ytterligare två straffrundor i stående. Det gjorde att Oskar föll till 42:a plats, men avancerade ändå två placeringar på slutvarvet till 40:e plats i mål - 2,13 från segern. I spåret tappade han sammanlagt 1,23 mot snabbaste åkare.

Efter dagens tävlingar är alla fyra svenskarna - Oskar Bergman, Elmer Nordlander, Tore Sandegård och Oskar Jansson - kvalificerade till måndagens masstart.

I morgon är det de äldre juniorerna tur att köra sprint på JVM i Östersund. Damernas tävling startar kl. 12.45 och herrarnas kl. 16.05.

Text och analys: L-G Alsenius

Publicerad: 2025-03-01

Senast uppdaterad: 2025-03-02