Gå till innehåll

Svenskt

skidskytte

SVENSKT SKIDSKYTTE
SVENSKT SKIDSKYTTE

Team Dina Försäkringar samlas för träningsvecka i Östersund

Efter en lyckad uppstartsträff i maj, samlas Team Dina Försäkringar för en ny teamvecka i Östersund. Efter teamveckan så ansluter gruppen till Skidskytteförbundets träningsdagar för juniorer som arrangeras i Östersund med totalt över 50 juniorer från hela landet.

– Det här är ett tillfälle att fördjupa samarbetet inom laget och ta nästa steg i utvecklingen. Vi hade en väldigt fin start i slutet av maj, där åkarna inte bara kom i gång med träningen utan också började bygga relationer och lagkänsla. Det vill vi bygga vidare på nu, säger tränare Emelie Walheim.

Två steg mot framtiden

Teamveckans fokus kommer ligga på kvalitativa träningspass och fortsatt teambuilding, i Östersunds träningsmiljö som också ger utrymme för individuella utvecklingsmål.

Efter midsommarhelgen växlar laget upp till ett större nationellt fokus genom att delta vid de träningsdagar för juniorer som genomförs av landslagsorganisationen och där svenska juniorer kan anmäla sig oavsett om de tillhör ett landslag eller inte. Summan blir en möjlighet att både inspirera och inkludera fler unga skidskyttar i en utvecklande träningsmiljö.

– Vi tror starkt på kraften i att mötas över föreningsgränserna. Det här är en chans för våra aktiva att både få ny input och agera förebilder för andra. Det är viktigt för både individens och sportens utveckling, säger sportchef Anna Maria Uusitalo.

Landslagsföreläsning om utvecklingsguiden

Under de öppna träningsdagarna kommer landslagsledningen att presentera den nyligen framtagna utvecklingsguiden för skidskyttar, ett centralt verktyg för att främja långsiktig utveckling i sportenfrån ungdom till elit.

Syftet med föreläsningen är att alla aktiva ska få en gemensam förståelse för vad som krävs för att ta steg mot toppen – både på kort och lång sikt.

– Det är viktigt för oss att skapa en tydlig röd tråd genom hela systemet, från ungdomsnivå upp till världscup. Därför vill vi att alla aktiva i teamet ska känna till utvecklingsguiden och förstå hur de kan använda den som ett stöd i sin egen satsning, säger sportchef Anna Maria Uusitalo.

Läs mer om utvecklingsguiden här Länk till annan webbplats.

Utvecklad struktur för framtida elit

Team Dina Försäkringar, som nu går in i sin tredje säsong, samlar 21 uttagna juniorer från hela landet och har etablerat sig som en viktig pusselbit i Svenskt Skidskyttes långsiktiga satsning på talangutveckling. Genom ett tydligt fokus på utveckling i teammiljö, fortsätter satsningen att bygga en väg mot framtidens elit.

– Genom att kombinera tydliga träningsmål med en stark gemenskap ger vi våra aktiva de bästa förutsättningarna att ta steg mot landslagsnivå, fortsätter Anna-Maria Uusitalo.

De 16 skidskyttar som deltar på Team Dina Försäkringars läger är:

Anine Karlsson, Mora Biathlon

Astrid Hagström, Lima SKG

Emma Larsson, Mora Biathlon

Etna Jonasson, I 21 IF

Hanna Lidström, OK Landehof

Lydia Hägg Eveby, Tullus SG

Märta Wernersson, IF Hallby SoK

Nilla Grönborg, Sundsvall Biathlon

Arvid Trofast, Mora Biathlon

Elmer Nordlander, I 21 IF

Erik Blidberg, Tullus SG

Nils Rönnestrand, Ås If

Oskar Jansson, Häverödals SK

Oskar Bergman, Mora Biathlon

Simon Åkerlind, Ramundbergets SK

Tore Sandegård, Valbo Allmänna IF

Tuva Richardsson, Tullus SG, Hanna Oscarsson, Biathlon Östersund, Ville Åkerlund, Lima SKG och Thijn Omblets, Mora Biathlon är sjuka och missar teamets läger. Philip Flötten, Trondhjems Skiskyttere, tränar på hemmaplan i Trondheim, Norge.

Teamets tränare Daniel Richardsson och Emelie Walheim har hand om träningen för de 16 aktiva på plats.

Publicerad: 2025-06-17

Senast uppdaterad: 2025-07-02