Gå till innehåll

Svenskt

skidskytte

SVENSKT SKIDSKYTTE
SVENSKT SKIDSKYTTE

Sverige femma och sexa i mixstafetterna

Melker Nordgren, Philip Lindkvist-Flötten, Johanna Nordqvist och Johanna Skottheim blev sexa i onsdagens mixstafett i IBU-cupen på hög höjd i ett varmt Lenzerheide efter en stabil laginsats. Det följde Victor Berglund och Emma Nilsson upp med femte plats i singelmixstafetten.

Mixstafett

Melker Nordgren var tillbaka i IBU-cupen efter två spännande veckor i Världscupen och tog hand om den svenska startsträckan. Han låg trea på väg in till det liggande skyttet, men fick använda två extraskott och lämnade vallen på 10:e plats - nio sekunder från täten. På mellanrundan passerade Melker tre lag med tredje åktid och tog in fem sekunder på ledande Italien, men fick plocka ytterligare två extraskott i stående. Ornäsåkaren var ändå femma ut på slutvarvet och växlade på andra plats -14 sekunder bakom Norge som tog över ledningen. Melker hade sjätte åktid totalt, men var bara fyra sekunder långsammare än fransmannen Emilien Claude efter en stark insats i spåret.

På sitt första varv fick Philip Lindkvist-Flötten sällskap av fem andra lag och var fjärde man på väg in till liggande, men närmade sig Norge. Han gick sedan ut på mellanrundan som femma efter fullt på 27 sekunder, bara fyra sekunder bakom norrmannen Kasper Kalkenberg som fick använda ett extraskott. När det var dags för det stående skyttet var Philip tillsammans med sex andra lag, men tappade tid efter tre extraskott och föll till sjätte plats. Han växlade till sist på samma placering, 40 sekunder bakom Italien som tog tillbaka täten. Åkmässigt hade Philip nionde tid sammanlagt, en halvminut långsammare än italienaren Didier Bionaz - och han var åttonde man på sträckan.

Johanna Nordqvist tog in åtta sekunder mot ledande Martina Trabucchi med näst bästa åktid på vägen till det liggande skyttet, men fick använda ett extraskott i en långsam serie. Trots det var hon mindre än en halvminut bakom Italien som sexa ut på det andra varvet och kom sedan in till stående i sällskap med Österrike och USA som sjunde lag. Där blev det ännu ett extraskott för svenskan som lämnade vallen på sjätte plats - och Johanna växlade på samma placering, 1,08 bakom Tyskland efter en tung slutrunda där hon tappade över en halvminut. Totalt hade Johanna nionde tid i spåret, 49 sekunder långsammare än Voldiya Galmace Paulin från Frankrike - och hon var 10:a på sträckan.

Vid nästa mellantid var Johanna Skottheim förbi Polen och hade tredje åktid på sitt första varv. Limaåkaren fick använda två extraskott i det liggande skyttet och var sexa ut på mellanrundan där hon åkte i ett ingenmansland, men hade tredje tid även på vägen till sista stående. Johanna avslutade sedan med ytterligare ett extraskott och låg kvar på sjätte plats - långt ifrån pallen men inte mer än fem sekunder bakom femman USA. Det blev dock för mycket så hon fick nöja sig med att ta Sverige i mål som sexa, 1,09 bakom Frankrike som vann trots en straffrunda. Johanna hade tredje åktid sammanlagt, 21 sekunder långsammare än amerikanskan Luci Anderson - och var trea även på sträckan.

Sverige hade femte tid totalt i spåret, 1,23 långsammare än Frankrike - och var 11:e lag på skjutvallen, 49 sekunder efter Norge.

Singelmixstafett

Victor Berglund var först ut för det svenska laget och låg sjua inför det liggande skyttet, men fick använda ett extraskott och lämnade vallen på nionde plats - åtta sekunder från täten. På det andra varvet avancerade han två placeringar men tappade några sekunder och tvingades sedan använda alla tre extraskotten i stående. Det gjorde att svensken föll till 12:e plats och växlade 35 sekunder bakom ledande Tjeckien. Victor hade sjunde åktid sammanlagt, sju sekunder långsammare än tysken Leonhard Pfund.

På sitt första varv avancerade Emma Nilsson till nionde plats och höll jämna steg med täten. Tack vare fem fullträffar i liggande lämnade hon sedan vallen som sexa och hade samma placering inför det stående skyttet. Där imponerade Emma med ännu en nolla på 25 sekunder och växlade som fortsatt sexa, 27 sekunder bakom Frankrike som tog över täten. Åkmässigt hade Boreåkaren sjätte tid totalt, 22 sekunder efter fransyskan Gilonne Guigonnat. Hon hade dessutom andra skjuttid och var fyra på sträckan.

Victor Berglund behöll sjätteplatsen på vägen till det liggande skyttet, men åkte på en straffrunda och tappade tid och en placering. På det andra varvet fick han dessutom släppa amerikanen Jake Brown förbi sig, men växlade strax före honom på sjunde plats efter ytterligare två extraskott - 1,15 bakom Frankrike som fortfarande var i ledningen. Victor hade 11:e tid i spåret sammanlagt, 16 sekunder långsammare än Leonhard Pfund från Tyskland och var 19:e man på sträckan.

På nästa varv låg Emma Nilsson kvar på sjunde plats, men blev knappt passerad av ett lag efter ett extraskott i liggande. När hon sedan kom in på vallen för sista stående hade hon sällskap av USA och Danmark, men lämnade vallen före dem efter ännu ett extraskott. Emma passerade dessutom Italien och Tjeckien och avancerade till femte plats och lyckades hålla placeringen in i mål, 1,26 bakom segrande Frankrike. Hon hade tredje åktid på den sista rundan och femte tid totalt, 20 sekunder efter danskan Anne De Besche - och Emma var fyra på skjutvallen och även på själva sträckan.

Sverige hade fjärde tid sammanlagt i spåret, 48 sekunder långsammare än Frankrike - och var nionde lag på skjutvallen, 40 sekunder efter Tyskland.

IBU-cupen i Lenzerheide fortsätter närmast på fredag med sprint. Damerna kör kl. 10.30 och herrarna kl. 14.10.

Text och analys: L-G Alsenius

Publicerad: 2025-12-17

Senast uppdaterad: 2025-12-18