Gå till innehåll

Svenskt

skidskytte

SVENSKT SKIDSKYTTE
SVENSKT SKIDSKYTTE

Brons till Greta i masstarten!

Efter en imponerande avslutning lyckades Greta Lindqvist Seldahl ta sin tredje medalj som trea i söndagens spännande och omväxlande masstart under Junior-EM i Imatra. I herrarnas lopp fick både Oskar Bergman och Elmer Nordlander gå på blomsterceremoni som femma och sexa i mål.

Damer masstart 60

Greta Lindqvist Seldahl inledde med fullt på 28 sekunder i första liggande och lämnade vallen på 16:e plats, 14 sekunder från täten. Hon avancerade fem placeringar med fjärde tid på vägen till det andra skyttet, men åkte på en straffrunda och föll till 14:e plats. När Greta missade ytterligare ett skott i första stående var hon två placeringar sämre, men fortsatte med femte åktid på det fjärde varvet och låg 12:a inför det sista skyttet. Där lyckades svenskan nolla igen på 27 sekunder och avancerade till femte plats, men nöjde sig inte med det. Hon tog sig nämligen förbi två åkare med åttonde tid på slutvarvet och spurtade in på bronsplats, 1,12 bakom segrande Estere Volfa från Lettland. Greta hade nionde tid totalt i spåret, bara 41 sekunder efter den snabbåkande lettiskan – och dessutom nionde skjuttid efter fyra serier på 1,59. Vilket mästerskap för 20-åringen från Tullus som åker hem med tre medaljer, varav två av ädlaste valör. Stort grattis Greta!

Efter en inledande bom låg Elsa Brandt på 31:a plats, men avancerade två placeringar trots samma resultat även i andra liggande. När hon sedan lyckades nolla på 27 sekunder i första stående klättrade Elsa vidare till 13:e plats och var en dryg sekund bakom Greta inför det sista skyttet. Där åkte hon på ytterligare en straffrunda och föll tre placeringar, men passerade två åkare med åttonde tid på slutvarvet till 14:e plats i mål - 1,43 från segern. Elsa hade sjunde skjuttid efter fyra serier på 1,55 och var näst snabbast totalt på vallen i sitt klart bästa lopp i Imatra.

Lydia Hägg Eveby fick också en fin start med fem fullträffar i första liggande och 17:e plats ut från vallen, två sekunder bakom Greta. Tack vare tredje åktid på nästa varv och ännu en nolla i andra liggande klättrade hon sedan till sjätte plats, bara 22 sekunder från täten – och var sjua inför det tredje skyttet. Men efter två bom föll Lydia till 14:e plats och avslutade med ytterligare två missade skott i sista stående. Det gjorde att hon var 22:a ut på slutvarvet och fick samma placering i mål, 2,26 bakom Estere Volfa. Åkmässigt tappade Lydia inte mer än 58 sekunder mot lettiskan efter ännu en stabil insats.

Tack vare en inledande nolla låg Ida Eriksson på 10:e plats, bara 10 sekunder från täten. Hon åkte däremot på två bom i andra liggande och föll till 27:e plats, men avancerade därefter sex placeringar trots ytterligare ett missat skott i första stående. Efter två bom till i det sista stående skyttet att Ida var 26:a ut på slutvarvet och höll sin placering in i mål, 2,53 från segern. Hon var sammanlagt 1,12 långsammare än snabbaste åkare i spåret.

Astrid Hagström sköt också fullt i första liggande och lämnade vallen som 21:a och avancerade sedan två placeringar efter samma resultat även i det andra skyttet. Efter en bom i första stående fick hon släppa en åkare förbi sig och satte punkt med ytterligare två missade skott. Astrid var 27:a ut på slutvarvet, men blev 31:a i mål – 15 sekunder bakom Ida. Hon var snabb på skjutvallen där hon hade näst bästa tid totalt – exakt samma som Elsa.

Det blev två bom i det första skyttet för Nilla Grönborg som däremot lyckades nolla i andra liggande och avancerade sex placeringar till 44:e plats. Hon fortsatte med fullt igen på 27 sekunder i första stående och klättrade ytterligare sex placeringar – och efter en avslutande bom hamnade Nilla på 37:e plats i mål, 3,30 bakom segrande Estere Volfa.

Herrar masstart 60

Oskar Bergman inledde med fullt i första liggande och lämnade vallen som femma, bara nio sekunder från täten. Han blev passerad av åtta åkare på vägen till det andra skyttet, men lyckades nolla även i det andra skyttet och var tillbaka på femte plats. Oskar fick släppa en man förbi sig på det tredje varvet, men avancerade till fjärde plats trots en bom i första stående och kom sedan in till det sista skyttet som åttonde åkare, bara sju sekunder från pallen. Den chansen försvann efter ännu en bom, men Oskar var ändå sjua ut på slutvarvet där han tog sig förbi två man med åttonde åktid och blev femma i mål - 27 sekunder bakom tjecken Michael Malek som sköt fyra nollor. Det var ett nytt fint formbesked av 19-åringen från Mora som var totalt 1,03 långsammare än Rihards Lozbers från Lettland i spåret, men hade femte skjuttid efter fyra serier på 1,52 och fixade ännu en blomsterceremoni.

Efter två bom i det första skyttet låg Elmer Nordlander på 44:e plats, men avancerade 11 placeringar med en nolla i andra liggande. Han fortsatte med fjärde åktid på det tredje varvet och var 23:a inför första stående där han satte alls skotten ännu en gång. Tack vare klättrade Elmer vidare till 12:e plats och var en placering bättre inför det sista skyttet efter sjätte tid i spåret. Han imponerade sedan med att skjuta fullt för tredje gången och gick överraskande ut på slutvarvet som fjärde man. Det var alltför långt upp till pallen och mot slutet blev Elmer dessutom passerad av två åkare, men fick precis som Oskar gå på blomsterceremoni som sexa i mål – två sekunder bakom landslagskompisen. Åkmässigt hade 17-åringen från I 21 i Sollefteå åttonde tid sammanlagt som bäst av svenskarna, bara 40 sekunder efter den snabba letten och visar att han är ett stort framtidsnamn.

Isak Falk fick en fin start med fullt i det inledande skyttet och lämnade vallen som nia, fyra sekunder bakom Oskar. På nästa varv passerade han landsmannen med femte åktid och var sjunde man inför andra liggande. Trots en straffrunda gick Isak ut på det tredje varvet som åtta , men åkte på ytterligare två bom i första stående och föll 10 placeringar. Han satte punkt med ännu ett missat skott, men avancerade tre placeringar med sjunde tid på slutvarvet och hamnade på 15:e plats i mål - 57 sekunder från segern. Isak hade nionde tid totalt i spåret, 41 sekunder långsammare än Rihards Lozbers – men bara en halv sekund efter Elmer i ännu ett stabilt lopp.

Det blev en bom för Oskar Jansson i första liggande. Han lyckades däremot nolla i det andra skyttet och avancerade 15 placeringar till 27:e plats, men åkte därefter på ytterligare två straffrundor i det tredje skyttet och var 32:a på väg in till sista stående. Tack vare fem nya fullträffar gick Oskar ut på slutvarvet som 25:a och hamnade på 26:e plats i mål – 2,05 bakom Michael Malek. Han tappade sammanlagt 1,42 mot snabbaste åkare på de fem varven.

Tore Sandegård låg 35:a efter fullt i det inledande skyttet, men missade två skott i andra liggande och föll 11 placeringar. Han var en placering sämre efter ännu samma resultat i det tredje skyttet och avslutade sedan med en femte bom i sista stående, men avancerade till 42:a plats i mål – 3,42 från segern. Tore hade snabbaste skjuttid efter fyra serier på 1,48 - och var tvåa totalt på vallen.

Tyvärr blev Anton Modigs diskad för felåkning och utan slutplacering.

Det har varit ett fantastiskt framgångsrikt Junior-VM för Sverige som blir tvåa i medaljligan efter två guld och ett brons. Vi kan också summera ytterligare fem resultat bland de 10 främsta och flera andra imponerande prestationer!

Text och analys: L-G Alsenius

Publicerad: 2026-01-25

Senast uppdaterad: 2026-01-25