Laguttagning för IBU Cup 6, Sjusjön
Efter en intensiv EM-vecka är det dags för nästa IBU-cup på samma ort, Sjusjön Norge. Där får laget möjlighet att bygga vidare på flera starka EM-insatser.
Efter en intensiv tävlingsvecka med EM bakom sig väntar nu nästa utmaning för den svenska truppen. Till helgen står IBU-cupen i norska Sjusjöen på programmet, dit laget kommer med flera stabila prestationer i ryggen.
Under EM-tävlingarna var det Emma Nilsson som svarade för de främsta individuella resultaten. Nilsson åkte in som nia i sprinten och följde upp med en sjundeplats i jaktstarten – två jämna och starka lopp mot hårt internationellt motstånd.
Även i stafetterna visade Sverige prov på god lagstyrka. Herrlaget slutade femma medan damerna åkte in på en fjärdeplats, med båda lagen nära kampen om topplaceringarna.
Nu riktas fullt fokus mot IBU-cupen i Sjusjön, där truppen får möjlighet att bygga vidare på EM-formen och fortsätta jakten på starka resultat under vinterns internationella tävlande. Tävlingarna inleds redan på onsdag med mixstafetter och fortsätter därefter på fredag och lördag med sprint och jaktstart.
Den svenska truppen till IBU-cupen består till stora delar av samma åkare som deltog vid EM. På damsidan blev Johanna Skottheim och Erika Österman sjuka under mästerskapet och reste därför hem till Sverige där Johanna nu är igång med träning igen.
Uttagna IBU-cup 6 Sjusjön
Damer:
Anna Hedström, I 21 IF
Annie Lindh, IF Hallby SoK
Emma Nilsson, SK Bore
Johanna Nordqvist, I 21 IF
Johanna Skottheim, Lima SKG
Sara Andersson, Mora Biathlon
Herrar:
Emil Nykvist, SK Bore
Jacob Larsson, Mora Biathlon
Melker Nordgren, Ornäs skidskytteklubb
Oscar Andersson, Älvdalens SKG
Philip Lindkvist Flötten Biathlon Östersund
Fullständigt schema för IBU-cupen i Sjusjön finns att läsa här: https://www.biathlonworld.com/calendar?CupLevel=2&SeasonId=2526&EventId=BT2526SIBUCP06 Länk till annan webbplats.
Publicerad: 2026-02-03
Senast uppdaterad: 2026-02-04