Vintern är inte slut… men det är dags att tänka sommarsäsong!
%20H%C3%B6sttr%C3%A4ffen%202024-9340.jpg)
Skidskyttesäsongen är fortfarande i full gång och vi har en del spännande tävlingar kvar att njuta av. Men… det är faktiskt redan nu det är dags att börja lyfta blicken mot sommaren ☀️
För även om snön fortfarande ligger kvar på många håll, så vet vi hur snabbt kalendern fylls när värmen kommer. Träningsläger, rullskidskytte, tävlingar, föreningsaktiviteter, funktionärsuppdrag, familjeplaner och semester – plötsligt krockar allt om man inte är lite förberedd.
📅 Så – ta fram almanackan redan nu!
Sätt dig ner, bläddra fram sommarmånaderna och börja planera in allt roligt som väntar. Det är både inspirerande och motiverande att ha sommarens mål och höjdpunkter inbokade redan innan vintern är över.
📅 Datum för Tävlingar:
9 maj- Landehof Trollskytte Summer Biathlon Race 2026 med lekfulla Trollskytteparstafetter
31 maj- Lövhultsträffen sommar
6 juni- Preliminärt tävling ev. Borås?
23 augusti- TAW Biathlon Race, Trollhällan
13 september- Preliminärt tävling på Gotland
19-20 september- Preliminärt tävlingar i Söderköping/Kimstad
( USM hålls den 13-16 Augusti i Östersund)
🗳️📋 Vårträff med Årsmöte:
30-31 Maj i Nässjö
🏕️ Läger:
15-17 Juni- Svea Skog Camp Ätran
27 juni- 3 Juli - Idreläger ( mer info kommer, ev åldersgräns)
10-13 september- Skidskytteläger på Gotland
Vi fyller på så gott vi kan här men håll gärna extra koll på SportTA Länk till annan webbplats. där du hittar alla evenemang.
Publicerad: 2026-02-24
Senast uppdaterad: 2026-02-24