Hoppa till sidans innehåll

Uttagningskriterier 2020/2021


Information inför internationella tävlingar 2020-2021

Sveriges startkvot i världscupen 2020-2021
Damer: 6 startande
Herrar: 5 startande

Sveriges startkvot i IBU-cupen 2020-2021
Damer: 6 åkare (Idre 6 åkare)
Herrar: 5 åkare (Idre 6 åkare)

Uttagningskriterier generellt

Ansvarig för uttagning till världscup/IBU-cup är sportchef, i samråd med övriga landslagstränare i skidskytteförbundet.

Prioriteringspunkter vid uttagningar till WC utan inbördes rangordning:

  • Kapacitet hos den aktive. Kapaciteten bedöms utifrån tidigare tränings- och tävlingsprestationer.

  • Yngre utövare och oerfarna utövare kan komma att prioriteras före äldre och mer erfarna.

  • Utvecklingspotential (ur ett kortsiktigt och ett långsiktigt perspektiv)

 

IBU CUP

Kvalificering till IBU Cup 1-2 – Vinnare av kvalet!

 

Poäng delas ut efter samma system som i SWE Cup. Alla genomförda deltävlingar räknas.

Efter den sista deltävlingen stryks de åkare som är kvalificerade till WC 1 i den totala sammanställningen, och de som då har flest insamlade poäng är vinnare av kvalet till IBU Cup 1-2.  

De 5 deltävlingarna är:

28/8SM Rullskidskytte Dala-Järna

29/8SM Rullskidskytte Dala-Järna

30/8Rullskidtävling Skate Dala-Järna

14/11Säsongspremiär Sprint

15/11Säsongspremiär Kortdistans

 

Prioriteringspunkter vid övriga uttagningar till IBU-cup utan inbördes rangordning:

  • Att ge åkare som har potential att kvalificera sig till WC möjligheten till det. 

  • Att ge yngre och oerfarna åkare internationell tävlingserfarenhet. 

  • Kapacitet hos den aktive.

  • Utvecklingspotential (ur både ett kortsiktigt och ett långsiktigt perspektiv)

 

Hur stor del av startplatserna som används i IBU Cup kan komma att variera mellan tävlingshelgerna med hänsyn till budget och den bedömda nivån på potentiella deltagare. 

 

Beroende på prestationer och andra oförutsedda händelser som t.ex. skador och sjukdomar kan aktiva komma att flyttas mellan WC och IBU Cup i båda riktningar med kort varsel. Bedömningen görs då utifrån de prioriteringspunkter vid uttagningar som nämnts ovan.

 

WC 1-4, 28 november – 20 december 2020

WC 1: Kontiolahti      28.11 - 29.11 2020 Finland Distans, sprint 

WC 2: Östersund      3.12 - 6.12 2020 Sverige Sprint, jaktstart, stafett

WC 3: Hochfilzen     11.12 - 13.12 2020 Österrike Sprint, jaktstart, stafett

WC 4: Le Grand Bornand    17.12 - 20.12 2020 Frankrike Sprint, jaktstart, masstart

 

Uttagning baseras på:

Till WC 1 i Kontiolahti kommer 4 herrar och 6 damer förhandsnomineras. Efter säsongspremiären i Idre fjäll kompletteras truppen med ytterligare en herre. För WC 2-4 prioriteras a-landslagsåkare, men det finns även möjlighet för andra att slå sig in i WC grundat på prestationer i framför allt IBU Cup 1-2, men också enligt de prioriteringspunkter som nämns i uttagningskriterierna.

 

Till WC 1 har, utöver de 6 damerna ovan, Elisabeth Högberg en egen startplats då hon vann IBU Cupen 2019/2020.


Offentliggörs senast:
- Den 20/11 för WC 1, den 1/12 för WC 2, 8/12 för WC 3 och 15/12 för WC4.



WC 5-7, 7 januari – 24 januari 2021

 

WC 5: Oberhof        07.01 - 10.01 2021 Tyskland Sprint, jakt, mix
WC 6: Ruhpolding  13.01 - 17.01 2021 Tyskland Sprint, stafett, masstart
WC 7: Antholz         21.01 - 24.01 2021 Slovenien Distans, stafett, masstart

 

Uttagning baseras på: 

  • Prestationer WC 1-4

  • Prestationer IBU Cup 1-2

  • Prestationer i Nationella tävlingar

  • Alla bedömningar görs också utifrån punkterna under rubriken ”Uttagningskriterier”. 

 

Offentliggörs senast:
5/1 2021

 

VM, 10-21 Februari 2021 Pokljuka (SLO)

Tävlingsprogram:

10.02 Mixed Stafett

12.02 Sprint Herrar

13.02 Sprint Damer

14.02 Jaktstart Damer/Herrar

16.02 Distans damer

17.02 Distans Herrar

18.02 Single Mixed Stafett

20.02 Stafett Damer/Herrar

21.02 Masstart Damer/Herrar

 

Uttagningskvot: 5 damer & 5 herrar (4 startplatser vardera)

Uttagning baseras på:

  • WC-prestationer

  • Eventuellt övriga prestationer vid IBU Cup, SM samt SWE Cup.

  • Bedömningar görs också utifrån total trupp och potentiella stafettlag. 

 

Offentliggörs senast:
26/1 2021

 

WC 8-10, 26 Februari– 21 mars 2021
WC 8: Peking (för OS)                 25.02 - 01.03 2021  Kina  Stafett, sprint, jakt
WC 9: Nove Mesto         11.03 - 14.03 2021 Tjeckien Sprint, jakt, mix
WC 10: Oslo                   18.03 - 21.03 2021 Norge Supersprint, sprint, masstart

Uttagning baseras på:

  • Vinterns prestationer vid VM, VC, IBU Cup, JVM och nationella tävlingar.

  • Alla bedömningar görs också utifrån punkterna under rubriken ”Uttagningskriterier”. 

  • För WC 8 kan potentiella utövare till OS 2022 prioriteras

 

Offentliggörs senast:
WC 8: 23/2 2021

WC 9: 9/3 2021

WC 10: 16/3 2021


IBU Cup 1-2, 28 November– 1 December 2020

IBU Cup 1:Idre               26.11 - 29.11.2020 Sverige Sprint, sprint, jakt

IBU Cup 2:Sjusjøen    02.12 - 05.12.2020 NorgeDistans, sprint, mix

 

Uttagning baseras på:

  • Totalvinnaren av kvalificeringstävlingarna (SM i Rullskidskytte & Sverigepremiären)

  • A-landslagsåkare som inte åker WC 1-2 är prioriterade till IBU-cup 1-2. 

  • Prestationer vid SM Rullskidskytte (inklusive längdtävling) i Dala-Järna, Sverigepremiären, samt förra årets resultat.

  • Alla bedömningar görs också utifrån punkterna under rubriken ”Uttagningskriterier”. 

 

Offentliggörs senast:
IBU Cup 1 :18/11 2020

IBU Cup 2: 29/11 2020

 

IBU Cup 3, 17 december – 20 december 2020

IBU Cup 3: Martell 17.12-20.12.2020 Italien Supersprint, sprint, mass

 

Motivering till att vi ej deltar.

Vi kommer inte att skicka någon trupp till IBU Cup 3 Martell. Vi har under de senaste vintrarna sett ett behov av att prioritera träningsperioden under Jul och Nyår för att kunna bibehålla en hög prestationsnivå under hela säsongen. I och med att vi inte deltar på IBU Cup 3 möjliggör vi deltagande på SWE Cup 1-2 och därefter ett 3 veckors träningsblock innan IBU Cupen fortsätter efter Jul/Nyår.





IBU Cup 4-5, 9 januari – 16 januari 2021

IBU Cup 4: Arber 09.01-10.01 2021 Tyskland Distans, sprint
IBU Cup 5: Lenzerheide 14.01-16.01 2021 Schweiz Mix, sprint, jakt

 

Uttagning baseras på: 

  • Prestationer WC 1-4

  • Prestationer IBU Cup 1-3

  • Prestationer i SWE Cup 1-2 

  • Prestationer vid Säsongspremiären och övriga tävlingar

  • Alla bedömningar görs också utifrån punkterna under rubriken ”Uttagningskriterier”. 

 

Offentliggörs senast:
5/1 2021

 

EM  27 januari – 31 januari 2021 och IBU Cup 6, 4-6 februari 2021

EM Duszniki Zdroj      27.01-31.01 2021 Polen          Distans, mix, sprint, jakt

IBU Cup 6: Osrblie     04.02-06.02 2021 Slovakien    Supersprint, sprint

 

Uttagning baseras på:

  • Prestationer WC 1-6

  • Prestationer IBU Cup 1-5

  • Prestationer i Nationella tävlingar

  • Alla bedömningar görs också utifrån punkterna under rubriken ”Uttagningskriterier”. 


Offentliggörs senast:
25/1 2021

 

IBU Cup 7-8, 6 mars – 13 mars 2021

 

IBU Cup 6: Ridnaun 06.03-07.03 2021 Italien              Distans, sprint

IBU Cup 7: Ridnaun 10.03-13.03 2021 Italien           Mix, sprint, mass

 

Uttagning baseras på: 

  • VM

  • Prestationer WC 1-6

  • EM

  • Prestationer IBU Cup 1-6

  • Prestationer i Nationella tävlingar

  • Alla bedömningar görs också utifrån punkterna under rubriken ”Uttagningskriterier”. 

 

Offentliggörs senast:
3/3 2021

 




European Youth Olympic Festival 6-13 Februari 2021

EYOF Voukatti     06.02-13.02 2021 Februari

 

Truppen kommer att bestå av maximalt 4 herrar och 4 damer födda 2003-2004

 

Tävlingsdicipliner:

Sprint

Distans

Mixedstafett

 

Uttagning baseras på:

  • Prestationer vid Swe Cup 1-4.

  • Eventuellt kan prestationer vid JSM i Mora användas för att avgöra sista platserna.

  • Bedömd framtida potential.

  • Alla bedömningar görs också utifrån punkterna under rubriken ”Uttagningskriterier”


Offentliggörs senast:
- Den 18/1 2021


Junior VM, 28 februari - 7 mars 2021

Junior-VM Obertilliach     28.02-07.03 2021 Österrike

 

Deltagarantalet för Junior VM bestäms efter bedömd nivå på de aktuella aktiva. Aktiva som tas ut till JVM skall ha en bedömd nivå som innebär att man med en normal prestation klarar kvalet till Jaktstarten i sin åldersklass.

Dock så kommer vi att minst skicka en trupp för att kunna ställa upp med stafettlag i de äldre Juniorklasserna.


Uttagning baseras på:

  • Prestationer internationella tävlingar

  • Prestationer vid SWE Cup 1-4 samt JSM

  • Framtida bedömd potential

  • Alla bedömningar görs också utifrån punkterna under rubriken ”Uttagningskriterier”. 

 

Offentliggörs:
En första uttagning kan komma att göras redan efter SWE Cup 1-2 den 15/12 

Slutgiltig uttagning sker efter SWE Cup 5-6 och offentliggörs senast 10/1





 

 

 

 

 

Kontaktpersoner

Sportchef
Anna-Maria Uusitalo
This is a mailto link

Huvudtränare A-lag

Johannes Lukas
This is a mailto link

Skyttetränare A-lag
Johan Hagström
This is a mailto link

Skyttetränare A-lag
Jean Marc Chabloz
This is a mailto link

Tränare A-lag
Mattias Nilsson
This is a mailto link

Tränare Utvecklingslandslag
Erika Oskarsson, frågor rörande IBU-cup.
This is a mailto link

Tränare Utvecklingslandslag
Jonas Johansson, frågor rörande JVM, Ungdoms OS This is a mailto link

 

Uppdaterad: 01 JUL 2020 14:56 Skribent: Håkan Blidberg
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Svenska Skidskytteförbundet
ÖSK-vägen 7
831 43 Östersund

Besöksadress:
ÖSK-vägen 7, Skidstadion
831 43 Östersund

Kontakt:
Tel: +460104764241
E-post: This is a mailto link

Se all info