Gå till innehåll

Svenskt

skidskytte

SVENSKT SKIDSKYTTE
SVENSKT SKIDSKYTTE

Sensationellt VM-silver till Ella!

Ella Halvarsson slog till med fyra snabba nollor och tog Sveriges andra VM-medalj på en överraskande andraplats i tisdagens högklassiga distanslopp i Lenzerheide. Elvira Öberg sköt också om medalj men missade ett skott i sista stående och hamnade på sjätte plats i mål.

Ella Halvarsson hade 20 sekunder upp till täten inför första liggande, men inledde med fem fullträffar på 28 sekunder och lämnade vallen som 10:a. Efter ännu en nolla på 24 sekunder i första stående avancerade hon fem placeringar och gick sedan ut på det fjärde varvet som fyra efter ett tredje felfritt skytte på 27 sekunder. Ella var 1,11 från täten som femte åkare inför sista stående där hon lyckades hålla nerverna i styr och sätta alla skotten för fjärde gången på 22 sekunder. Tack vare det gick hon ut på slutarvet som sensationell tvåa, men jagades av fransyskan Lou Jeanmonnot som närmade sig alltmer. Ella höll ändå undan med en dryg sekund tillgodo i mål som silvermedaljör, 38 sekunder bakom Julia Simon från Frankrike som vann trots en bom. Ella var totalt 1,46 långsammare än fransyskan Justine Braisaz-Bouchet åkmässigt, men hade fjärde skjuttid efter fyra serier på 1,41. Stort grattis Ella till ett välförtjänt silver efter ett suveränt lopp!

– Jag skrattar och gråter om vartannat, sa en överväldigad Ella Halvarsson till SVT Sport efter loppet:

– Jag hade ett mantra om att ta trycket och vara offensiv och bara få ner tavlorna. Jag hade bara mantrat som gick genom huvudet: ”Jag kan få ner dem”. Jag hade en dålig inskjutning men jag tror att det var bra med en dålig inskjutning. Jag kan knappt förstå det själv. Det är helt galet. Jag saknar ord!

Tack vare en inledande nolla låg Elvira Öberg på sjunde plats, sex sekunder före Ella. Hon fortsatte med samma resultat på 26 sekunder i första stående och avancerade tre placeringar och lyckades sedan nolla för tredje gången i andra liggande, vilket gjorde att Elvira var åtta sekunder före landsmaninnan. Hon kom sedan in till det avlutande skyttet i fint slagläge för medalj, men missade ett av skotten och föll till sjätte plats. Elvira blev också sexa i mål och fick gå på blomsterceremoni, 1,30 från segern men en enda bom från en silvermedalj. I spåret var det lite tyngre än vanligt för svenskan som var 1,33 långsammare än bästa åkare, men 13 sekunder snabbare än Ella.

Anna Magnusson åkte på en bom i första liggande och lämnade vallen som 46:a, men tog revansch med fem fullträffar på 23 sekunder i det andra skyttet och klättrade till 26:e plats. Anna passerade dessutom ytterligare två åkare efter ännu en nolla i andra liggande, men avslutade med ett andra missat skott i sista stående och hamnade på 28:e plats i mål - 3,39 bakom segrande Julia Simon. I spåret tappade svenskan sammanlagt 2,38 mot snabbåkande Justine Braisaz-Bouchet.

Efter femte åktid på det första varvet inledde Hanna Öberg med en bom och missade ännu ett skott i första stående, men avancerade ändå till 42:a plats. Hanna föll däremot tillbaka rejält efter tre bom i andra liggande, men satte punkt med en nolla på 21 sekunder och blev 43:a i mål - 5,01 från segern. Hon var snabbast av svenskorna med 14:e tid totalt, 1,16 efter bästa åkare. Hanna hade dessutom åttonde skjuttid efter fyra serier på 1,42 och var femma totalt på vallen.

I morgon kl. 15.05 fortsätter VM i Lenzerheide med herrarnas distans.

Text och analys: L-G Alsenius

Publicerad: 2025-02-18

Senast uppdaterad: 2025-02-18